На Волині відновили майже 60 природних джерел

Над їх облагородженням працюють усі гуртом

Волинь – це багата на водойми область. На Західній Україні вона має найбільше озер: за даними управління водних ресурсів області, їх нараховується майже 270. Немало є річок і ставків. А от про природні джерела Волині знають навіть за кордоном. Наприклад, у Польщі та Білорусі.

Джерела у Старому Чорторийську Маневицького району

Джерела у Старому Чорторийську Маневицького району

Про джерело, яке б’є з-під землі біля села Куснище Любомльського району, кажуть, що воно має чудодійну силу. Це підтвердили і у сільській раді. Люди, які набирають тут воду, стверджують, що вона допомагає при хворобах нирок та печінки. Тож не дивно, що на джерелі встановили капличку. Сьогодні до нього їде багато люду не тільки з Любомльського району, але й з Білорусі чи навіть Польщі. Адже за кілька кілометрів – славнозвісне озеро Світязь. І кожен, мандруючи до нього, обов’язково заїжджає набрати прохолодної водиці з джерела. Підприємці в пік сезону наповнюють нею великі бутлі і продають її відпочиваючим на озерах Шацького національного природного парку по 12-15 гривень за п’ятилітрову банку.

Додумалися до водного бізнесу і підприємливі лучани. Наприклад, в обласному центрі пропонують воду з Оконських джерел, що у Маневицькому районі. Дехто навіть привозить її зі Старого Чорторийська цього ж району. Тут також спорудили над джерелами капличку, біля ставочка облаштували роздягальні для відвідувачів, які надіються на зцілення після купання. У сільській раді повідомили, що відродили територію всі гуртом: громада, депутати і ченці Свято-Хрестовоздвиженського чоловічого монастиря. Були випадки, коли бездітні жінки, які занурювалися у ставок, що біля джерела, після цього народжували діток. Купання ж тут не припиняється навіть у січневі хрещенські морози (вода однакової температури і влітку, і взимку: +7).

Працівники управління водних ресурсів Волинської області та територіальні громади з 2005 року відновили майже 60 природних джерел. Притому оформляють їх малими архітектурними формами, огороджують, обсаджують деревами, а на завершення – освячують, запросивши настоятелів місцевих церковних громад. До святкових дійств залучають жителів сіл, учнів. Найбільш відповідально, зі знанням справи, на високому професійному рівні відновлюють джерела Камінь-Каширське, Маневицьке управління водного господарства, Ковельське, Луцьке та Ратнівське міжрайонні управління.

Притому згодом доглядають за такими відродженими джерелами самі ж мешканці сіл. Наприклад, у селі Седлище Старовижівського району, як повідомив сільський голова Микола Ваврищук, розчистив джерело, яке дуже замулилося після меліорації, нині вже покійний священик Микола Йовик. Місцеві депутати і громада тепер стежать за порядком та чистотою. Навіть дорогу полагодили. Микола Петрович каже, що хотіли б ще виграти грант, аби мати кошти на встановлення тут каплички. Тим більше, що біля села є ще замулені джерела.

У Старій Гуті цього ж району біля Кіззьої гори, як розповів сільський голова Василь Вавринюк, у джерелі вода також цілюща. Її на Водохреще освячує місцевий священик у присутності селян. Керівник громади каже, що поблизу Старої Гути є також занедбані джерела. Побутував, розповідає Василь Степанович, такий звичай: якщо довго не було дощів, то громада доручала якійсь вдовиці вилити з криниці воду. І старожили переказують, що після цього обов’язково землю змочувало. Саме вони знають, де колись била вода.

Тож люди на Волині шанобливо ставляться до джерел. І завше відгукуються на пропозицію відродити старі, занедбані.

Марія ДУБУК,

Волинська область

Джерела у Старому Чорторийську Маневицького району

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>