Чернігів славиться десятками давніх храмівТроїцько-Іллінський монастир у Чернігові

Чернігів славиться десятками давніх храмів

Україна

Стародавній златоглавий Чернігів розкинувся на берегах річок Десни, Білоус та Стрижень. Його вік сягає понад 1300 років. Уперше він згадується у «Повести временных лет», датованій 907 роком.

Одна з легенд розповідає, що у восьмому столітті Черніговом правив легендарний князь Чорний, на честь якого й назвали місто. В іншій вже йдеться про княгиню Чорну. Вона, щоб не потрапити до рук ворогів, кинулася з високого терему і розбилась. А ще поблизу міста є Чорна гора та Чорний ліс. Зрештою, «Чернігів» звучить як колишнє Сернігів – від слова  «серна» (цих тварин у давнину тут водилося дуже багато). Отож щодо назви міста, то кожен вибирає ту версію про його походження, яка йому найбільше до вподоби.

Історики стверджують, що в сиву давнину через Чернігів проходив шлях «з варягів у греки». Варяги були у складі князівської дружини, а греки будували у місті церкви. І справді, тут налічується більше двадцяти храмів. У Чернігові є такі пам’ятники домонгольської епохи як Спасо-Преображенський собор, Успенський собор Єлецького монастиря, Антонієві печери, в лабіринтах яких і нині, за розповідями очевидців, блукає таємничий монах. Він зцілює молитвою тих, хто до нього звертається. А ще є Борисоглібський собор та церква Параскеви П’ятниці. Цікаві й інші храми. У Свято-Троїцькому соборі покояться нетлінні мощі святителя Феодосія Чернігівського та преподобного Лаврентія Чернігівського. А Єлецький монастир відомий ще й тим, що у ньому знімали  перший радянський фільм жахів «Вій» за однойменною повістю Миколи Гоголя. У Спасо-Преображенському соборі покоїться прах князя Ігоря Чернігівського, оспіваного у «Слові о полку Ігоревім».

В ХІ–ХІІІ століттях Чернігів був центром Сіверщини і Чернігівського удільного князівства. Першим у ньому господарював Мстислав Володимирович, брат Ярослава Мудрого. Пізніше Чернігів увійшов до складу Великого князівства Литовського і Руського, а у 1503 році був завойований Московією. Ще через сто літ місто перейшло до Речі Посполитої й отримало Магдебурзьке право.

Чернігів був у складі Козацько-Гетьманської держави, пізніше став належати до Російської імперії. Тоді у місті мешкало всього 4 тисячі людей. Нині ж тут проживає понад 290 тисяч мешканців. Найстаріший вищий навчальний заклад краю – Чернігівський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка. Найбільший вуз області –  Чернігівський національний технологічний університет. У місті працює Музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка та театр ляльок імені Олександра Довженка.

Відомі краяни – уродженці Чернігова: радянський вчений-генетик Йосип Рапопорт, Герой Радянського Союзу Петро Авдєєнко, полковники Армії УНР Петро Науменко та Борис Чміль, лідер Радикальної парії Олег Ляшко.

Окрім старовинних храмів, у Чернігові можна відвідати будинок Михайла Коцюбинського, Болдіни гори, світломузичний фонтан, водоспад на річці Білоус та багато інших цікавих місць.

Наталія ЛЕГКА 

Схожі новини

© «Вісник»

Передрук будь-якої інформації можливий лише якщо гіперпосилання на «Вісник+К» стоїть не нижче другого абзацу і у кінці матеріалу не має позначки «Передрук заборонений». Перепублікація матеріалів із друкованих видань «Вісник+К» та «Люди і долі» можлива лише із письмового дозволу редакції.

Наші інформери

«Вісник» в соцмережах

Журнал «Люди і долі»

×
Приєднуйтесь!