Концтабір Освенцім був фашистським та… радянським

Концтабір Освенцім був фашистським та… радянським

Україна

Межі людської жорстокості немає… Жодна інша жива істота на землі такого не робитиме, окрім двоногої… Це розумієш, коли бодай на кілька годин потрапиш у нацистський табір смерті Аушвіц (Біркенау) або, як його більшість називає, Освенцім (за назвою польського містечка, біля якого збудований).

Думали, йдуть у лазню, а потрапляли у газові камери

Музей табору Аушвіц щороку приймає понад 700 тисяч відвідувачів. У ці цифри віриш одразу по приїзду: на стоянці десятки величезних екскурсійних автобусів та автівок, цілі натовпи різномовних людей. І це у будній день! Багато німецьких і польських груп школярів, туристи з Італії, Англії та Китаю вражено перемовлялися один з одним і фотографували мало не кожну цеглину, зустрівся навіть гурт темношкірих студентів з американською говіркою. Між ними всіма особливо впадали у вічі кілька подружніх пар: зігнуті мало не сторічним віком до землі, з ходунками або й просто тримаючись один за одного, вони поволі сунули дорогою вздовж колії, по якій колись у табір прибували ешелони приречених. Йшли далеко, вглиб – там меморіал і розвалини газових камер та крематоріїв…

…Після прибуття на розвантажувальну платформу депортованих людей оглядали лікарі СС. Непрацездатних, а таких було за свідченнями нацистів 70-75%, відправляли у газові камери: старші люди, інваліди, жінки, діти (особливо маленькі). Людей переконували у тому, що йдуть у лазню, тому вони поводилися доволі спокійно. Їх примушували зняти одяг, відкласти особисті речі (оскільки більшість євреїв були впевнені, що вони «на поселення» чи роботу, то брали із собою найцінніше) і переганяли у приміщення, яке імітує баню. Туди одночасно заходило близько 2000 осіб, після чого двері зачинялися і подавався газ. Люди вмирали в муках протягом 15-20 хвилин. Газ «Циклон» діяв на нервову систему, починалася паніка, яка змушувала нещасних душити і дряпатися по головах один одного в надії ковтнути свіже повітря. Потім у вбитих виривали золоті зуби, знімали обручки і сережки, у жінок обрізали волосся (з нього виробляли спеціальну тканину). Після цього трупи транспортували до печей крематоріїв, де вогонь горів безперервно.

У музеях Аушвіцу людям зі слабкою психікою стає погано. За стендами – гори дитячих черевичків, сотні протезів, милиць і корсетів. Тисячі окулярів, дужки яких навічно переплелися і заіржавіли. Волосся (після того, як Аушвіц був звільнений, на складі виявили його залишки – 7000 кілограмів!), яке нацисти не встигли вивезти. І фотографії. Жахливі, моторошні, за кожною з яких – чиясь нещасна доля. 

В'язні Аушвіцу

Вагітних, близнюків осліплювали, заморожували

 …Працездатних поселяли у бараки, і вони ходили на роботу. Щодня колони виснажених людей виходили і заходили через ворота з цинічним написом «Праця робить вільним». Сотні тисяч євреїв, поляків, українців, росіян, циган… Їм відтермінували час смерті на... чотири місяці – саме стільки тривало життя в’язня у таборі Аушвіц. Кожного дня тут вмирали від хвороб, голоду і виснаження, труїлися у газових камерах до 20 тисяч в’язнів.

Нацистські лікарі, зокрема, відомий Йозеф Мен

геле, тут проводили страшні медичні експерименти: над дітьми, вагітними, близнюками… Волосся дибки стає, коли читаєш, як їх мучили, живцем різали, спалювали, кастрували, осліплювали і заморожували. Близнюкам пересаджували органи, сестер змушували народжувати від братів, морили голодом новонароджених, досліджуючи, скільки часу проживуть, або й просто обливали крижаною водою на морозі і фіксували час смерті. Стерилізували, щоб не народжували – так намагалися зберегти чистоту арійської раси. До речі, вбивцю десятків тисяч дітей і дорослих Йозефа Менгеле ані Господня, ані людська кара так і не знайшла. Втік, змінив прізвище та в достатку і доброму здоров’ї дожив до 1979 року. Помер під час купання в океані на одному з пляжів Бразилії. Інсульт, кажуть.

Смертоносний газ винайшов… єврей

 Нацисти знищували концтабірних в’язнів газом «Циклон Б». Вперше його застосували 3 вересня 1941 року у таборі Аушвіц. Хімічну зброю масового ураження «Циклон Б» ще на початку століття винайшов німецький єврей, вчений-хімік Фріц Габер. Його дружина Клара була відомим хіміком. Вона допомагала йому при розробці промислового методу отримання аміаку з азоту і водню, який тоді врятував Німеччину і всю Європу від голоду (пізніше Габеру вручать Нобелівську премію). Але коли вона дізналася, що саме її чоловік бере участь у створенні смертоносного газу, наклала на себе руки. Фріц помер пізніше, у 1934 році.

Якби вчений прожив ще трохи, він би дізнався шокуючу звістку: «Циклон Б» нацисти стали використовувати для знищення євреїв у концтаборах, зокрема його родичів, друзів і колишніх колег. Після новини, що батьковим газом користуються в таборах смерті, покінчив життя самогубством і єдиний син Клари та Фріца Габерів.

Німців змушували голими руками викопувати трупи

27 січня 1945 року війська Першого українського фронту звільнили польське містечко Освенцім під Кра

ковом. Нацисти тікали поспіхом: підірвали крематорії і газові камери та погнали понад 58 тисяч виснажених полонених. У таборі залишилося 7600 покинутих смертельно хворих в’язнів, зокрема 600 дітей. Радянські війська визволили Освенцім і з січня 1945 і до кінця 1949 року Аушвіц використовували як радянський концтабір! Став спецтабором після звільнення й Бухенвальд. Відомі випадки, коли ті, хто визволяв його, за якийсь час потрапили сюди як полонені. Через нього пройшло 28 тисяч в’язнів, з яких чверть померла від голоду і хвороб.

Німці перезахоронювали тіла закатованих

На початку 1945 року союзники звільнили інші нацистські концтабори, яких було близько двох десятків. А після перемоги над Німеччиною організували масштабну кампанію з перевиховання німців. Адже американці з’ясували, що 3,5 мільйона з них були причетні до нацизму, а решта так чи інакше підтримували свого фюрера. Оголосивши, що нація хвора, вони розпочали так званий процес денацифікації. У кінотеатрах постійно крутили фільми про звірства нацистів, дивитися які було обов’язково, інакше залишали без продуктових карток і можливості влаштуватися на роботу. Німців возили на екскурсії по концтаборах, а також змушували голими руками відкопувати вбитих, спалених живцем жертв нацизму і перезахоронювати в окремі могили. Пропаганда Геббельса у роки війни розповідала про зовсім інший нацизм... А отримана жахлива інформація і розриті власноруч сотні тисяч понівечених трупів дорослих і дітей стали справжнім шоком для звичайних німців. Це було уроком і для наступних поколінь.

…Коли поверталися з Аушвіцу, з нами розминулася ціла група німецьких школяриків. Їх вчать, їм показують ці жахіття, і вони чітко знають, що накоїли їхні предки, повіривши ідеям «великого фюрера». І одразу ж виникає паралель з нашим сьогоденням. Багатомільйонна Росія вірить, що в Україні розпинають хлопчиків у трусиках і процвітає хунта. Вірить настільки, що бере до рук зброю і приїжджає вбивати українців. Вірить, що Сталін, який знищив у сибірських таборах мільйони власного народу, – великий, і ставить йому нові пам’ятники. Здається, ця нація хвора. Можливо, їм теж треба буде колись розкопувати сибірські концтабори?..

Мирослава КОСЬМІНА

Луцьк – Освенцім

Передрук заборонено!

Схожі новини

© «Вісник»

Передрук будь-якої інформації можливий лише якщо гіперпосилання на «Вісник+К» стоїть не нижче другого абзацу і у кінці матеріалу не має позначки «Передрук заборонений». Перепублікація матеріалів із друкованих видань «Вісник+К» та «Люди і долі» можлива лише із письмового дозволу редакції.

Наші інформери

«Вісник» в соцмережах

Журнал «Люди і долі»

×
Приєднуйтесь!