Панування Китаю. До чого веде політика Трампа
Світ

Панування Китаю. До чого веде політика Трампа

30 січня 2017, 19:02
0
0
Сподобалось?
0

Китай стане політичним лідером в Азії, а в усьому світі - економічним завдяки діям нового президент США. Ізоляціоністська політика президента США Дональда Трампа істотно вплине на весь світ - Америка відходить від ролі глобального лідера, щоб сконцентруватися на внутрішніх проблемах. Одним з перших указів Трампа стала відмова від транстихоокеанського партнерства, над яким довгі роки працював Барак Обама заради стримування амбіцій Китаю в Азії. Багато експертів називають це рішення великою помилкою, адже тепер Пекін може зайнятися перетасуванням владних відносин в Азії для своєї власної вигоди, не турбуючись про втручання Вашингтона. Зараз становище Азії у світовій економіці надзвичайно сильне. У регіоні на цей час виробляється близько 40 відсотків світового ВВП. Під час недавньої економічної кризи на частку Азії припадало більше половини світового зростання ВВП. Такий стан речей дає великі можливості для подальшого розвитку китайської економіки. Щойно Трамп оголосив про майбутню долю ТТП, багато азіатських країн пообіцяли ввійти в регіональний торговий блок на чолі з Китаєм. Тепер "китайське століття" може наступити набагато раніше, ніж будь-хто очікував. Корреспондент.net зібрав думки про майбутнє Китаю, США, Азії і світу в цілому після рішень Дональда Трампа.

Китай змушений стати лідером

Пекін послідовно прагне до світового лідерства в різних галузях - від торгівлі до боротьби зі зміною клімату, і протекціоністська риторика Дональда Трампа, який прийшов до президентства під гаслом "В першу чергу - Америка!", дає підстави голові КНР Сі Цзіньпіну перехопити прапор захисту глобалізації. На Всесвітньому економічному форумі китайський лідер просигналізував про бажання Пекіна грати більш серйозну роль на світовій арені, зазначає видання. При цьому Китай неодноразово відмовлявся, коментуючи перспективи перейняття у США за Трампа традиційної американської ролі глобального лідера, що бере на себе відповідальність. Але високопосадовий китайський дипломат на цьому тижні визнав імовірність того, що Пекіну все-таки доведеться виступати в такому амплуа.

Підкріпленням цієї позиції стало рішення Трампа вивести США з торгового договору про транстихоокеанське партнерство, дистанціювавши Америку від її азіатських союзників на тлі зростання впливу Китаю в регіоні. Низка учасників договору, що залишилися, сказали, що тепер розглянуть можливість включення Китаю у переформатований пакт або приєднання до альтернативних угод про вільну торгівлю з Пекіном.

 

Величезна перемога Китаю за просто так

Такі бізнес-групи, як Торгова палата США, активно лобіювали прийняття ТТП, вони заявляли, що угода сприятиме зростанню кількості робочих місць і стане важливою перевіркою збільшення амбіцій Китаю. Давні союзники США в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, включаючи Японію й Австралію, з особливим ентузіазмом підтримували угоду.

"Ми не можемо дозволити таким країнам, як Китай, писати правила світової економіки. Ми повинні писати ці правила", - каже Обама, пояснюючи важливість ТТП.

Пекін веде переговори про створення своїх власних торгових союзів. Але тепер відступ від ТТП дає йому шанс заповнити порожнечу. Після перемоги Трампа Філіппіни, Сінгапур і Малайзія почали розглядати запропоноване Китаєм Всебічне регіональне економічне партнерство, яке також сприятиме зниженню тарифів і змінить напрямок азіатської торгівлі на розсуд Китаю. Інші країни в регіоні швидше за все чинитимуть за їхнім прикладом.

"У нас немає такого вибору, як в Америки. Ця країна досить велика, щоб заробляти, продаючи собі свої ж товари. Нам необхідна торгівля", - сказав прем'єр-міністр Нової Зеландії Білл Інгліш.

Безліч світил зовнішньої політики у Вашингтоні, в тому числі колишній посол США Майкл МакФол, розкритикували Трампа за подаровану Китаю перемогу.

"Відмовившись від ТТП сьогодні, Трамп - "фахівець з укладання угод" - віддав Китаю величезну перемогу. Просто так. Трамп власними руками віддав величезне джерело контролю над Китаєм. Перше правило ведення переговорів - не віддавати що-небудь даром, а він зробив це відразу ж", - кажуть експерти.

Відмова від ТТП сповільнить еко-розвиток, коштуватиме робочих місць і послабить позиції США в Азії і світі. Китай може виявитися головним бенефіціаром. Китайці тепер можуть "призначити себе рушійною силою лібералізації торгівлі", заявив Bloomberg Ерік Альтбах, колишній чиновник США.

"Потенційне лідерство Китаю не буде чимось на зразок лідерства Америки, яка перейняла роль Великобританії після Другої світової війни. Замість цього воно приведе до миру, ймовірно, менш успішного і, звичайно, менш вільного", - пише Річард Фонтейн, колишній чиновник адміністрації Буша, у Wall Street Journal.

Китай буде вільно торгувати з усім світом 

Ігнасіо Бартесагі, завідувач кафедри Міжнародного підприємництва та інтеграційних процесів Католицького університету Уругваю, в тому ж ключі, що й багато хто з тих, хто виступив на міжнародному форумі в Давосі, не сумнівається в тому, що рішення Трампа не ратифікувати ТТП - це "серйозна стратегічна помилка".

"Він відмовляється встановлювати правила гри в міжнародній торгівлі, залишаючи Китаю можливість вільно торгувати з усім світом", - каже експерт.

За його словами, ТТП продовжить своє існування без США. Він зазначив, що, за винятком В'єтнаму і Японії, всі інші країни хочуть зберегти його і готові до підписання нових угод».


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися