Міжнародна водна траса загрожує екології волинського і всього українського Полісся
З перших уст

Міжнародна водна траса загрожує екології волинського і всього українського Полісся

13 серпня 2020, 16:12
0
0
Сподобалось?
0

Полісся називають європейською Амазонією не лише через його велику площу, а і через розмаїття біологічних видів. Але зовсім скоро ця унікальна місцина може зазнати непоправних втрат.

«Це найбільша заболочена місцевість на континенті з її незайманими лісами, великими болотами і сотнями тисяч різноманітних біологічних видів», – каже для BBC Mundo білоруська еколог Ольга Каськевич.

Та зараз, за словами борців за збереження довкілля, Полісся під загрозою. Ця загроза – проєкт Е-40, над яким кілька років працюють Білорусь, Україна та Польща. Він передбачає відновлення міжнародного водного шляху Дніпро-Прип’ять та має з’єднати Чорне море з Балтійським і зачіпає, у тому числі, Волинь. Це має стати одним з наймасштабніших інженерних проєктів у Східній Європі.

Він передбачає будівництво інфраструктурних об’єктів, що забезпечать прохід суден 80 метрів у довжину. Згідно з дослідженням Морського інституту Гданська, водний шлях перетинатиме п'ять річок – Віслу, Буг, Піну, Прип’ять та Дніпро, глибину яких потрібно буде збільшити на два з половиною метри. Таким чином планують з’єднати порти Гданська у Польщі та Херсона в Україні.

Вартість проєкту оцінюють у 20 мільйонів доларів. Він вийшов на стадію практичної реалізації.

Згідно з інформацією українського уряду, морський шлях надасть можливість перевезення від п’яти до семи мільйонів тон товарів щороку у швидший спосіб за той, що доступний зараз.

«Будівництво змінить гідроморфологію річок, й це позначиться не тільки на рибі, що в них водиться, а і на мільйонах птахів та інших видів», – каже еколог.

«Під загрозою щонайменше 12 резервуарів дикої природи міжнародного значення. І це на додачу до ризиків, які несе транспортування добрив та нафти цим шляхом», – додає вона.

За словами координаторки проєкту «Врятуй Полісся» Гелен Байрон, Е-40 матиме «серйозні наслідки» не тільки для природної та культурної спадщини Полісся, але і більш широкий вплив на глобальний баланс викидів діоксиду вуглецю та економіку.

Активісти б’ють на сполох не тільки через те, що будівництво позначиться на сотні біологічних видів, що населяють місцевість, та може порушити природній баланс Полісся, а і через привиди минулого.

Е-40 проходитиме біля Чорнобиля. Згідно з проєктом Е-40, водний шлях перетинатиме річку Прип’ять у місці, що за 2,5 кілометра від четвертого реактора, де сталася аварія у 1986 році.

«Різні дослідження показали, що у руслі річки в цьому місці і досі залишився радіоактивний матеріал. Саме тому цей осад можуть підняти нагору під час робіт з поглиблення, і його віднесе водою вниз за течією з усіма наслідками, що звідси випливають», – попереджає Каськевич.

«Це не лише призведе до жахливої екологічної катастрофи у місці, яке і досі відновлюється від усього, що сталося у Чорнобилі, а і поставить під загрозу життя і здоров’я майже 20 млн людей, які тут живуть», –підсумовує еколог.


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися