Інженерка КБ «Південне» могла злити РФ дані про секретні українські ракети
Україна

Інженерка КБ «Південне» могла злити РФ дані про секретні українські ракети

21 вересня, 16:23
0
1
Сподобалось?
1

Українські правоохоронці затримали інженерку дніпровського підприємства «КБ Південне», яка, за даними слідства, працювала на російські спецслужби. Підозрювана серед іншого «злила» противнику інформацію про український оперативно-ракетний комплекс «Сапсан». Про це свідчать дані, оприлюднені в єдиному державному реєстрі судових рішень.

В історії розбиралися журналісти BBC.

Якщо версія правоохоронців підтвердиться, то це може бути найгучнішою шпигунською справою останнього часу у сфері технологій, адже Росія могла отримати доступ до найновітніших українських військових розробок провідного підприємства країни.

Підозрювана, яку, за даними ВВС News Україна (це підтвердили у суді та адвокат обвинуваченої), звати Перькова Резеда Індусовна, є інженером державного конструкторського бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля у Дніпрі.

Її затримали правоохоронці 7 вересня, суд арештував жінку на 2 місяці.

Хто така Перькова

Резеда Перькова народилась у Казані (Татарстан, Російська Федерація) 31 серпня 1960 року. До заміжжя мала прізвище Мінгазова.

На КБ «Південне» вона працює інженером 1-ої категорії відділу 102 (відділ проєктування літальних апаратів) і має допуск до державної таємниці за формою 2 (для роботи із секретною інформацією, що має ступені секретності «Цілком таємно» та «Таємно»).

Слідство стверджує, що підозрювана ввечері 2 червня отримала повідомлення на свій месенджер Viber від співробітника ФСБ Росії Зикова Є. В.

Вочевидь, мова йде про співробітника 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ Євгенія Володимировича Зикова. Його профайл як «воєнного злочинця» розміщений на сайті НАЗК в переліку тих, щодо кого необхідно запровадити санкції.

Зиков, за даними слідства, прямо попросив Перькову про співпрацю.

«Політична та економічна незалежність зруйнована, Україна поневолена та керується з-за кордону. Усвідомте реальне становище країни. Допоможіть Росії. Це єдиний спосіб захистити український народ, який потребує повернення до своїх історичних джерел союзу з Росією», – наводиться в судовому рішенні текст повідомлення від росіянина.

Надалі спілкування між Перьковою і Зиковим відбувалось в месенджері телеграм.

«Я підготую, систематизую та подумаю. Стрьомно. СБУ не сплять», – нерішуче погодилась на співпрацю підозрювана.

Проте, вже на наступний день – 3 червня – вона, як каже слідство, надіслала першу інформацію своєму куратору з ФСБ.

У матеріалах справи йдеться, що співробітниця стратегічного підприємства допомагала корегувати ракетні удари по заводу «Південмаш», вказувала, де розміщуються українські військові, а також достатньо регулярно надсилала російському куратору дані про новітні розробки, над якими працює КБ «Південне».

В одній з переписок вона вказує, що створенням нового українського ракетного комплексу займається «дуже близька» їй людина.

Керівником групи проєктного відділу КБ «Південне» є Валерій Перьков. Він може бути чоловіком Резеди Перькової. Вони вчились в одному і тому самому навчальному закладі – Балтійському державному технічному університеті «Военмех» ім. Д.Ф. Устинова (Санкт-Петербург) – і закінчили його в одному році (1988). Там вони отримали спеціальність на кафедрі «Високоенергетичних пристроїв автоматичних систем».

В російській соцмережі «Вконтакте», де вони обоє зареєстровані, вказано, що у них обох є сини Тимур (повідомляється, що з 2012 до 2019 року працював в КБ «Південне») і Євгеній (працює інженером в КБ «Південне»).

Ще в 2021 році Валерій Перьков в українських ЗМІ представляв новітню розробку КБ «Південне» – зенітно-ракетний комплекс «Кільчень».

Нині його дружину підозрюють в тому, що вона «злила» росіянам інформацію про цю розробку.

Підозрювана не визнає свою провину – ідеться в рішенні суду. Її адвокат Сергій Потьомкін відмовився розповісти ВВС News Україна більше подробиць про позицію сторони захисту.

«На жаль, я не можу нічого коментувати, ви ж розумієте, що це за справа…», – сказав він і додав, що подав апеляцію на арешт підзахисної та очікує на її розгляд.

Що таке «Кільчень»?

Зараз ЗСУ використовують переважно радянські зенітно-ракетні комплекси, такі як «С-300» і «Бук».

Про розробку вітчизняного ЗРК «Кільчень» активно почали говорити минулого року. У квітні 2021 року КБ «Південне» повідомило, що готове почати роботу над створення інноваційної зенітної ракетної системи «Кільчень» з можливістю враження цілей на відстані 280 кілометрів.

До складу комплексу мали б входить до 6 ЗРК, які здатні вражати зокрема і балістичні цілі. Ідеї щодо розробки «Кільчені» з’явились ще у 2018-19 роках, але не виділили фінансування. Створити перший зразок цієї зброї планували до 2024 року.

«Першою чергою ми плануємо за три роки розробити зенітно-ракетний комплекс у комплектації, мінімально необхідній для ведення бойової роботи», – казав в коментарі ЗМІ у листопаді 2021 року конструктор Валерій Перьков.

За його словами, ця розробка не має аналогів у світі. На створення та випробування суперсучасної системи пішло 5 років та понад 7 мільярдів гривень. Один комплекс «Кільчені» коштує близько 150 мільйонів доларів США, що значно дешевше всесвітньо відомого американського ЗРК «Patriot». При цьому «Кільчень» вдвічі потужніша і на порядок краща за здатністю визначати цілі, запевняв Перьков.

У кінці минулого року керівництво КБ «Південного»прогнозувало, що рішення про початок виготовлення ЗРК має бути ухвалено українською владою «через кілька місяців». Але публічно міністерство оборони України так і не повідомляло, що почало фінансувати виробництво «Кільчені».

Однак, в серпні 2022 року Резеда Перькова, за даними СБУ, скопіювала і переслала в ФСБ 30 фотознімків презентаційних матеріалів про цю зенітно-ракетну систему.

Крім того, вона повідомила, що отримала технічні вимоги до «Кільчені». Начебто конструкторам поставили завдання зробити так, щоб ЗРК працювало по цілях, що низько летять (від 5 метрів).

Крім інформації про ЗРК, підозрювана також нібито передала ФСБ дані про розміщення цехів, де ремонтують ракетні комплекси «Точка-У». Крім того, у справі йдеться, що Перькова надсилала інформацію про новітні українські розробки. Зокрема, за її даними, в Україні почався проєкт перероблення авіаційних радянських ракет Р-27 для наземних установок.

«Людина, на яку навішують цю роботу, вважає справу провальною. Але начальство наполягає. Фінансуватиме Благодійний фонд «Повернися живим», – зазначила вона у переписці із Зиковим, яка є у матеріалах справи.

Повернення «Сапсана»?

Але найбільше російські спецслужби зацікавив майже легендарний український «Сапсан». Він задумувався майже 15 років тому як єдиний в Україні новітній оперативно-тактичний ракетний комплекс (ОТРК) дальньої дії.

«Сапсан» мав стати потужною відповіддю російському «Іскандеру». Він мав в собі поєднати властивості систем залпового вогню, тактичних та оперативно-тактичних комплексів, а заявлена дальність складала б до 500 кілометрів.

Роботи з його створення почалися за президенства Віктора Ющенка в 2005 році. Завершити цей проєкт планувалось в 2012 році, але він раптово був зупинений за президентства Віктора Януковича у 2013-му.

Про повне згортання проєкту «Сапсан» повідомив тодішній міністр оборони Павло Лебедев в червні 2013 року. Зараз він у розшуку і, за попередніми даними, переховується в анексованому Росією Криму.

Про поновлення «Сапсану» так і не було оголошено. Хоча чиновники доволі часто згадували про гостру потребу для України мати свій далекобійний ракетний комплекс.

«Наші конструктори відпрацьовують оперативно-тактичну ракету, яка за своїми показниками перевищує той проєкт, який свого часу отримав назву «Сапсан». Ми створюємо виробництво повного циклу, починаючи від ракетного палива і закінчуючи бойовою частиною ракети, яка буде відповідати кращим стандартам з оперативно тактичних ракет, які є у світі», – казав в грудні 2015 року секретар РНБО Олександр Турчинов.

У 2016 році ЗМІ повідомили, що начебто Україна виготовляє ракетний комплекс «Грім-2» (далекобійність до 280 кілометрів) на базі «Сапсану», але не для себе, а на замовлення Саудівської Аравії.

Які бойові ракети розробляє Україна

В лютому 2021 року міністр оборони Андрій Таран заявив, що «Сапсан» готовий на 80% і «необхідно зробити останній крок» та доробити перший зразок цієї новітньої зброї.

Однак тема наявності в ЗСУ «таємного» ракетного комплексу сплила вже під час повномасштабної російсько-української війни. На російській авіабазі в Новофедорівці біля Сак в Криму вдень 9 серпня пролунали вибухи. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті на сайті «Укрінформу» визнав, що це були «ракетні атаки».

Але Україна офіційно не має ракетних комплексів такої дальності (близько 200 км), а США і західні партери поки що відмовлялись задовольняти запит Києва на поставку далекобійних ракет ATACMS.

В ЗМІ почали поширюватись здогадки, що Україна могла в таємному режимі доробити «Сапсан» (або ж «Грім-2») і вдарити ним по Криму.

У переписці зі співробітником ФСБ РФ інженер Перькова з КБ «Південне» підтверджує інформацію, що проєкт «Сапсан» відновився.

«Відновлено роботи на тему Сапсан (аналог Іскандера) (земля-земля), зупинені кілька років тому. Зараз женуть і вимагають льотні випробування навіть раніше від наземних», – повідомлення такого змісту відправила Парькова російському спецслужбовцю 7 червня.

Він напряму запитав інженера КБ «Південне», чи могли українці завдати удару по Новофедорівці саме «Сапсаном» чи «Громом»:

«Обстріл нашого військового аеродрому позавчора у Новофедорівці. Це були ваші: Сапсан чи Грім? Можливо, дослідні зразки, на якій там усі стадії готовності, проясніть, будь ласка».

«Доброго ранку! «Сапсан» дорівнює «Грім». До прильоту по Павлограду (обстріл Павлограду був 2 липня, – Ред.) був на стадії готовності та виходу виробу. Після прильоту виготовлення зупинилося, але не скасувалося», – відповіла Перькова.

Вона також пояснила, що є два типи ракет для «Сапсана»: калібром 900 міліметрів і дальністю 500 кілометрів та калібром 600 міліметрів з дальністю 280 кілометрів.


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися