
Синод Православної церкви України цього року офіційно дозволив у всіх храмах проводити різдвяні богослужіння 25 грудня. Це не значить, що заборонили Різдво 7 січня. Для початку прийняли рішення для тих громад, де вже і прихожани, і настоятель виявили бажання святкувати за григоріанським календарем, як більшість світових церков.
Дата народження Ісуса Христа умовна
Насправді усі християни світу святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Це закріплено у богослужбових книгах. Та є два церковні календарі – григоріанський та юліанський. А між ними на сьогодні 13 днів різниці.
Варто згадати, що точної дати народження Ісуса Христа у церковних документах не збережено. Але що у біблійних текстах йде мова про зиму й час, коли світловий день почав ставати довшим (близько 25 грудня), визначили завдяки описам. Дату святкування Різдва закріпили саме цього числа. Тоді що ж пізніше розвело християн?
Перший календар запровадив язичник Юлій Цезар ще у дохристиянські часи – до нашої ери. Його назвали на честь імператора «юліанським». Та пізніше виявилося, що цей календар не точний. Адже перестали збігатися фактичні і календарні дні рівнодення та сонцестояння. Словом, календар «змістився». Різдво почало наближатися до весни, а Пасха – до літа! За півтори тисячі років набігло цілих десять днів, тому папа Римський Григорій XIII впровадив реформу. Так, у 1582 році одразу за 4 жовтня настало 15-те. А календар назвали на його честь «григоріанським». Він базується на наукових обрахунках, тож порівняно з юліанським, значно точніший.
Патріарх Варфоломій святкує разом зі світом
Григоріанський календар з часом визнав і прийняв увесь світ! Навіть радянська росія у 1918 році. Проте російська церква залишилася на «юліанському» календарі. З нею – ще кілька: грузинська, сербська, єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України (ПЦУ), Українська православна церква (московського патріархату) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).
Натомість разом зі світом Різдво 25 грудня святкують такі православні церкви як румунська, болгарська, польська та Православна церква Чеських земель і Словаччини. А також «грецькі» православні церкви: александрійська, антіохійська, елладська, албанська та константинопольська, яку очолює Вселенський патріарх Варфоломій!
До речі, неточність церковного «юліанського» календаря далі поглиблюється. Через це у 2101 році Різдво припадатиме вже не на 7, а на 8 січня! Православна церква України на сьогодні дає можливість вірянам вивчити це питання. А тих, хто хоче святкувати Різдво 25 грудня, благословляє і звільняє від обмежень посту.
Наталія КРАВЧУК
Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!