Оборонними закупівлями в Мінборони керував прихильник «кримського референдуму»
Україна

Оборонними закупівлями в Мінборони керував прихильник «кримського референдуму»

2 лютого, 14:57
0
0
Сподобалось?
0

Вчора мало поміченою лишилася відставка ще одного топ-чиновника Міноборони Олександра Лієва. З літа 2022 року він був тимчасово виконуючим обов’язки департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України. Саме цей департамент виконує функції замовника, тобто проводить закупівлі оборонного обладнання в Україні.

Відставка відбулася на тлі нового скандалу у Міністерстві оборони. Голова центру протидії корупції Віталій Шабунін оприлюднив розслідування про проросійське минуле Лієва, та його любов до «отєчєства».

Найгірше те, що від безпосереднього рішення та підпису Лієва залежало у кого, за скільки і яку зброю та військову техніку купувала держава Україна за кошти українських платників податків. Деталі калькуляції ціни обладнання, яке виробляється в Україні, включаючи інформацію про іноземні комплектуючі, графік проплат за контрактами, місця розташування виробництв в Україні, терміни поставок – усе це безпосередньо в розпорядженні Лієва. Департамент здійснює багатомільярдні контракти попри публічні заяви Міністра оборони, що в нас зброю закуповує новостворена Агенція з оборонних закупівель за стандартами НАТО. До того ж департамент Лієва здійснює співпрацю з міжнародними партнерами в інтересах забезпечення ЗСУ сучасними зразками озброєння.
То хто ж такий Олександр Лієв, якого в період війни з Росією міністр Резніков поставив на посаду головного відповідального за закупівлі зброї?
Уродженець міста Ухта Республіки Комі РФ, колишній міністр курортів та туризму АР Крим часів Януковича, нагороджений в 2013 році орденом святой Анни Трєтьєй Стєпєні від Глави російського Імпєраторського Дома Государині Вєлікой Княгіні Марії Владіміровни.
«Служу Отечеству!», – написав у соцмережах міністр АР Крим Лієв після нагородження, але після шквалу критики видалив пост.

5 березня 2014 році, за часів окупації Криму росією, Олександр Лієв в інтерв’ю Громадському закликає Київ «почути Крим» і «легалізувати референдум» про його статус. Також говорить, що був довіреною особою Януковича на виборах в Криму, але «разочаровался». «Вибор мєжду западом і востоком – конєчно ми ментально рускіє», – зізнається Лієв, а потім вільно йде в приміщення уряду Криму, який на той час вже контролювався російськими військовими.

28 лютого 2014 року, на другий день після захоплення спецпризначенцями РФ приміщень ВР і уряду Криму, кримські депутати затвердили новий склад «уряду Аксьонова». У переліку відсутня кандидатура міністра курортів і туризму, як і інформація про відставку Лієва чи його незгоду працювати «під російським прапором».

Про те, що його відправили у відставку, Лієв повідомив на прес-конференції 5 березня 2014. Причиною він назвав те, що «не відповідає критеріям, які стають актуальними у цей революційний час», і обіцяв допомагати міністру окупаційного уряду.
«В мирное время я устраивал как министр, а в революционное время, боюсь, у меня не хватает именно таких качеств, вероятно, поэтому я и не подошел», – скаже вже колишній міністр.

Отже, Лієва, попри готовність працювати на окупаційну владу Криму, росіяни не призначили міністром.

І дарма, бо Олександр на той час мав вражаючу проросійську біографію, яку, як ми підозрюємо, хтось намагався ретельно вичистити з інтернету. Але, як казав автор, – «рукопісі нє горят».
Лієв блокував вʼїзд українським військовим морякам на територію українських маяків та був членом «тіньового уряду» Криму.
За свідченнями очевидців і публікаціями в ЗМІ, у січні 2006 року Лієв координував виставлення пікетів та блокпостів біля маяків, які за розподілом Чорноморського флоту CРCР мали відійти Україні, але незаконно утримувалися Чорноморським флотом РФ. Проросійські активісти протидіяли українським військовим морякам, які намагалися увійти на територію маяків у Великій Ялті, Феодосії і поблизу Генічеська. При цьому у публікаціях того часу ЗМІ називають Лієва «членом альтернативного уряду Криму» або «міністром».
Газета День наводить яскраву цитату керівника пікету та міністра альтернативного уряду Криму Олександра Лієва:

Також за повідомленнями в ЗМІ, тоді росія визнала «альтернативний уряд Криму», а російські депутати виїхали в Крим для підтримки блокпостів.

Окрім проросійського минулого в біографії Олександра Лієва є ще яскравий корупційний шлейф. Кар’єру Лієв починав в 90-х на різних підприємствах Криму на території Північнокримської експериментальної зони Сиваш, яка надавала податкові та митні пільги резидентам зони. До 2014 року він обіймав тут різні посади, був помічений у кількох сумнівних справах. Далі Олександр Лієв виїхав з Криму та працював на керівних посадах у Національній суспільній телерадіокомпанії. Сюди ж прилаштува своїх родичів але, після виявлення цього факту, звільнився у 2019 році.
Невідомо, чим саме займався Лієв в період між 2019 та 2021 роками.


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися