Євгенія ЩЕПКО
Волинь

Чому виникає полікістоз яєчників

25 квітня 2021, 20:13
0
0
Сподобалось?
0

Консультує Євгенія ЩЕПКО, гінеколог-репродуктолог Центру репродуктивної медицини «Боголюби»

– Що таке полікістоз яєчників і чому він виникає?

– Полікістоз яєчників, склерополікістоз, синдром Штейна-Левенталя – це комплекс порушень у роботі організму, зумовлений дисбалансом жіночих і чоловічих гормонів  – естрогенів та андрогенів. Він передусім призводить до збоїв роботи статевої системи.

Так, у періоді статевого дозрівання починається порушення менструального циклу – аменорея. Менструації бувають рідко: спершу раз у 30 днів, потім раз у 35–40, а часом навіть раз у пів року. Може виникнути ожиріння, оволосіння (гірсутизм) і навіть облисіння за чоловічим типом. У 70–80% жінок зі склерополікістозом розвивається непліддя. На пізніх стадіях починаються профузні кровотечі, виникає цукровий діабет другого типу (набутий).  На УЗД діагностують суттєве збільшення розмірів яєчників (буває, навіть удвічі), ущільнення капсул, які містять багато мікрокіст.

Причина виникнення цього захворювання достеменно не відома. Певною мірою впливає спадковість та негативні фактори під час статевого розвитку (стреси, перевтома, надмірні фізичні навантаження, різка зміна клімату, переїдання тощо). Учені дослідили, що спровокувати у майбутньому виникнення склерополікістозу можуть часті запальні захворювання мигдалин і кір в анамнезі. Велику роль відіграє також ожиріння, адже воно призводить до дисбалансу жіночих та чоловічих статевих гормонів в організмі. Але справжні причини виникнення склерополікістозу криються на рівні роботи головного мозку – гіпоталамуса і гіпофіза.

– При яких симптомах жінці варто звернутися до лікаря? Що може свідчити про розвиток склерополікістозу?

– Звернутися до лікаря здебільшого змушує непліддя і профузні кровотечі, хоча перші симптоми захворювання з’являються набагато раніше. Це, наприклад, нерегулярні менструації. Нормою вважається менструальний цикл тривалістю від 25 до 30 днів. Якщо це відбувається один раз у 35 днів і більше, то слід звернутися до лікаря. Насторожити також має той факт, що жінка набирає вагу, не змінюючи при цьому раціону. При склерополікістозі за доволі короткий термін можна набирати до 20 кілограмів, а схуднути дуже складно – дієти практично не допомагають. До симптомів також належить надмірне оволосіння рук, ніг, обличчя, вух (за чоловічим типом). Хочу наголосити, що з такими проблемами відкладати звернення до лікаря не можна. У жінок зі склерополікістозом після 35–45 років дуже високий ризик виникнення раку яєчників, раку тіла матки, а також цукрового діабету. 

– Як можна діагностувати захворювання?

– Достатньо зробити звичайне УЗД. При склерополікістозі діагностують збільшення розмірів яєчників і потовщення капсул.

Робити дослідження варто всім дівчатам, які мають нерегулярні менструації. Більшість гінекологів скажуть, що це нормально, коли протягом року від першої менструації виділення нерегулярні, адже в організмі відбувається процес встановлення менструального циклу. Але я раджу зробити УЗД, аби переконатися, що причиною цього не є склерополікістоз. Якщо яєчники не збільшені і капсула в нормі, хвилюватися немає причин. Якщо ж збільшені, а капсула потовщена – треба негайно вживати заходів: пройти фізпроцедури, вітамінотерапію, зменшити фізичні та емоційні навантаження, дотримуватися режиму сну. Молодому організму під силу самотужки побороти склерополікістоз. Усі мами мають взяти за правило приводити дітей на УЗД, щойно у них починається перша-друга-третя менструація. Тоді кожна буде спокійна, що її донька здорова і не буде через десять років бігати по клініках, бо не може завагітніти.

– Наскільки поширений склерополікістоз і як його лікують?

– Кожна третя жінка з непліддям має первинні або вторинні прояви склерополікістозу. На жаль, більшість звертаються до лікарів з явною проблемою, яка виникла не сьогодні-вчора, а кілька років тому. Якби жінки не зволікали, хворобу можна було б подолати медикаментозно, фіз­процедурами, вітамінотерапією – тобто простими лікувальними заходами.

У запущених стадіях склерополікістоз лікують тільки оперативним шляхом. Раніше проводили клиноподібну резекцію яєчників – вирізали клин. При цьому зменшувався об’єм яєчників, його капсула ставала тоншою, відбувалася овуляція (вихід яйцеклітин). У нашій клініці застосовують найсучаснішу методику – діатермодрилінг яєчників. Ця методика дозволяє усунути потовщення в капсулі, при цьому зберегти дітородний потенціал яєчника і стимулює вільний вихід зрілих яйцеклітин. Завдяки застосуванню найсучаснішого обладнання операція дає чудовий оздоровлюючий ефект – овуляція відновлюється одразу. Одночасно зменшується кількість андрогенів та естрогенів, в результаті чого в організмі встановлюється гормональний баланс. 50% жінок вагітніють у перші два місяці після операції.

– Але багатьох лякає слово «операція»…

– Вона є лапароскопічною і не потребує розрізання живота. Її проводять за допомогою спеціальних інструментів, які вводять у черевну порожнину через пуп та два мініатюрні розрізи у зоні бікіні.

Відкладати операцію при склерополікістозі дуже небезпечно, адже це може закінчитися онкодиспансером. На пізніх етапах захворювання (при профузних кровотечах, коли є ризик виникнення онкології) може йти мова про видалення яєчників, матки, труб, тобто усіх жіночих репродуктивних органів. Таким чином жінку ще у доволі молодому віці заводять у штучний клімакс, і в результаті вона за один рік старіє на три-п’ять років. Так, у 45 літ вона виглядає на 55.  

– Чи є ризик, що після успішного лікування, вагітності і народження дитини захворювання може повернутися?

– Так, може, але не одразу. Справа в тому, що під час вагітності гормональний баланс в організмі жінки змінюється, а тому склерополікістоз стає неактивним. Жінкам, які пройшли лікування, завагітніли і народили, я порадила б не відкладати наступну вагітність – якнайшвидше знову завагітніти. Адже є великий ризик, що через деякий час після пологів яєчники знову стануть склерополікістозними. Інколи таких жінок доводиться оперувати повторно.  

Інна СЕМЕНЮК


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися