Кліщі переносять енцефаліт та хворобу Лайма
Волинь

Кліщі переносять енцефаліт та хворобу Лайма

16 травня 2021, 15:31
0
0
Сподобалось?
0

Навесні нас атакують кліщі. Незважаючи на свої крихітні розміри (кілька міліметрів), ці комахи – реальна загроза для людей. Чим же небезпечні кліщі – пояснили фахівці Волинського центру громадського здоров’я.

Кліщі є переносниками інфекційних хвороб, найпоширеніші – це хвороба Лайма (бореліоз) та кліщовий енцефаліт. Бореліоз дуже підступний і може маскуватися під інші хвороби, має інкубаційний період від кількох місяців до кількох років з часу укусу. Деякі хворі навіть можуть і не здогадуватися, що їх кусав кліщ. Проте є один симптом, за яким розпізнають інфекцію – кільцеподібна еритема (пляма, чимось схожа на мішень). Вона виглядає так: на місці укусу кліща – почервоніння, довкола – кільце білого кольору, потім знову почервоніння. Еритема розвивається на місці укусу протягом одного-двох тижнів. Часто супроводжується лихоманкою, головним болем, втомою, болем у м’язах, суглобах. У деяких людей спостерігається параліч лицьового нерва! Пізні прояви можуть бути і через шість місяців (!) після укусу кліща – тоді зазвичай починається ураження суглобів, особливо колінних. Тобто непролікована  (тривалий курс лікування антибіотиками) хвороба Лайма починає нищити організм, що врешті може призвести до повної втрати працездатності.

Страшнішим є таки енцефаліт, який викликає ураження головного та спинного мозку. Починається зазвичай з гарячки, головного болю та у м’язах, нежитю, першіння у горлі. Після цього з розвитком хвороби можуть виникнути нестерпне блювання, конвульсії, непритомність. Часто після перенесеної хвороби залишаються нервово-психічні розлади, порушення слуху, паралічі, атрофія м’язів. На жаль, ефективних методів лікування кліщового енцефаліту не існує, але є дієва профілактика – щеплення. Вакцинації насамперед потребують люди, які працюють у сільському господарстві, лісових масивах, дачники і навіть туристи.

Як повідомили у Волинському обласному лабораторному центрі МОЗ України, минулого року вони дослідили понад шість тисяч кліщів – кожен п’ятий (26%) був заражений бореліями. Загалом за останні три роки виявлено понад 120 випадків захворювань хворобою Лайма. Кліщовий вірусний енцефаліт «облюбував» на Волині Ратнівський район – 80% хворих інфікувалися саме у цих місцях. Тож будьте уважні, якщо ви зняли із себе кліща, не полінуйтеся відвезти його у найближчий пункт прийому лабораторного центру, аби перевірити на наявність борелій (контактні телефони у Луцьку: 23-39-41, 23-39-60). Вартість дослідження – близько 90 гривень.

Як витягнути кліща?

Кліщі не стрибають і не літають, вони повільно повзають. «Найсмачніші» місця для них – наші руки, шия, пах, голова. Їхній укус безболісний, оскільки слина містить знеболювальні речовини, тож вони можуть смоктати кров до 12 діб! Повністю комаха у тіло не влазить! Після укусу її голова залишається під шкірою, а черевце – зверху. Кліщі дуже маленькі, лише як напиваються крові, можуть досягати розміру горошини. Щоб витягти кліща, треба капнути на нього якимось жиром, щоб перекрити доступ кисню. Через 10–15 хвилин підчепити його пінцетом за черево. Не можна шарпати чи різко висмикувати кліща. Варто помаленьку розхитувати і ніби викручувати його з тіла. Місце укусу продезінфікувати.

Мирослава КОСЬМІНА


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися