Як у Луцьку вчать сортувати сміття та що з ним роблять
Волинь

Як у Луцьку вчать сортувати сміття та що з ним роблять

19 січня 2023, 13:07
0
1
Сподобалось?
1

 В обласному центру Волині уже декілька місяців поспіль працює центр управління відходами «Чистий Луцьк». Сюди лучани привозять уже відсортований пластик, скло, одяг, меблі, і навіть техніку. Приємно усвідомлювати, що у Луцьку є люди, які навіть під час війни дбають про навколишнє середовище та його майбутнє. А приїжджають сюди люди навіть з віддалених куточків області.

    За словами фахівця зі зв'язків з громадськістю Павла Березюка, як пише Волинська Служба Новин, протягом дня сюди приїжджає орієнтовно 10-15 відвідувачів на авто. Для порівняння, раніше їх було лише декілька. І з кожним місяцем кількість людей, які привозять відсортоване сміття у центр зростає.

   Загалом тут приймають сировину лише від фізичних осіб, і відмовляють підприємствам та організаціям.

«Нам пропонували привозити сміття вантажівками з підприємств, але ми відмовили, бо першочергово вчимо людей сортувати відходи й правильно з ними поводитися вдома. Наприклад, випили сік, з'їли якийсь сирок, помили упаковку, склали й принесли до нас. А далі ці відходи йдуть на переробку. А ось немиті пляшки чи інший пластик йдуть в залишкові відходи й вивозиться на сміттєвий полігон», - каже чоловік.

Початково тут планували приймати 14 фракцій відходів, проте з часом скоротили їх кількість, бо виявили, що немає куди його реалізовувати далі, адже деякі заводи з переробки закрилися.


«Зараз ми збираємо прозору та кольорову петтару, поліетилен, кришечки, тетрапак, одяг, техніку, меблі, метал, батарейки, лампи та побутові відходи. Також приймаємо бляшанки, з яких волонтери роблять окопні свічки.

З одного виду пластику на Волині раніше виготовляли бруківку та садові лавки, проте хлопці поїхали воювати й тимчасово зупинили виробництво. Але вони попросили збирати цей пластик і надалі.

Аби допомогти людям розібратися, наприклад, з маркуваннями на пластику, тут для цього з 7-ї ранку до 20-ї години завжди є працівник, але уже приїжджають люди, які знають певні тонкощі сортування. А ще є багато виробників, які не маркують свої вироби й використовують шкідливий пластик, який у підсумку йде на захоронення», - розповідає Павло.

   З центру сміття відправляють на переробні заводи з якими укладені договори. Також в центр привозять багато одягу, особливо дитячого. Але при цьому потрібно людям вказувати чи придатний він для подальшого носіння.

«Одного часу навіть не мали куди його діти, але знайшли декілька потужних волонтерських штабів, які забирають майже весь одяг і розвозять його малозабезпеченим людям. А непридатні для носіння речі або спалюють або відвозять на сміттєвий полігон».

«Також приймаємо будівельні відходи після ремонтів. Зокрема, з залишків бетону чи плитки на полігоні у Брищі вимощують дороги для техніки», - каже працівник центру.

    Серед неочікуваніших речей тут можна побачити старі телефони, телевізори, раритетний прилад для сушки взуття, та іншу техніку.

«Якщо когось зацікавлять ці речі, їх можна забрати й собі. А з часом плануємо зробити з цих речей музей для дітей, або ж за прикладом київського центру, магазин, де за символічну суму можна купити потрібні вам речі. Також деякі речі має забрати для навчання одне з училищ Луцька», - каже Павло.


Дехто з відвідувачів цікавиться, чи платять тут гроші за принесене сміття, а дехто й навпаки запитує скільки потрібно заплатити центру за прийом відходів. Тут усе безкоштовно.

   Загалом ідея створення такого центру у Луцьку виникла у директора «Луцькспецкоментрансу» Володимира Марценюка. Він запозичив її частково у європейських країнах та в інших містах України й вирішив створити такий же у Луцьку. Луцька міська рада теж підтримала цю ідею.

Також у центрі проводять екскурсії для школярів, адже вчити людей сортувати сміття потрібно змалечку. Наприклад, в аналогічному центрі у місті Хмельницький облаштували виставку для дітей, навчальний клас.

«Минулоріч у нас було уже шість класів і один садочок. Діти дуже задоволені після екскурсії, бо тут не нудні лекції про сміття, а ми в ігровій формі розповідаємо про сортування та проводимо квести з загадками», - розповідають у центрі.

«Загалом наша мета - розвантажити сміттєвий полігон у Брищі. Чому пластикові пляшки мають десятиліттями гнити на полігоні, якщо вони можуть піти на переробку», - розповідають у центрі.

Нагадуємо, що центр управління відходами «Чистий Луцьк» працює без вихідних з 7-ї ранку до 20-ї вечора за адресою: місто Луцьк, вулиця Трункіна 7. Телефон: 097 234 4680


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися