Іваничі «зіскочили» з газової голки
Волинь

Іваничі «зіскочили» з газової голки

16 жовтня 2014, 10:56
0
0
Сподобалось?
0

800 тисяч кубів газу зекономлять у невеличкому селищі Іваничі уже цього опалювального сезону, перевівши котли бюджетної сфери на тверде паливо. Правда, для цього їм доводиться долати не одну бюрократичну перепону.
Проблеми з постачанням російського газу в Іваничах передбачали ще навесні 2014 року. Відтоді голова місцевої райдержадміністрації Андрій Бадзюнь, призначений на посаду після Революції Гідності, почав шукати шляхи, як зіскочити з газової голки.
- Весною, коли прийшов на посаду, розумів, що газ дешевший не буде, і почав шукати способи перевести три основні котельні селища на тверде паливо, - розповів Андрій Бадзюнь. - Коштів у бюджеті на це передбачено не було. Ми знайшли інвестора - ТОВ «Аванті-Девелопмент». Вони за власні гроші погодилися поставити три котли, які працюватимуть на місцевому паливі - енергетичній лозі. У нас в районі її вирощують на 257 гектарах. При цьому газові котли ми не руйнуємо, вони будуть з'єднані з твердопаливними. І у разі не поставлення щепи чи інших форсмажорних обставин будуть задіяні як резервні.
За словами Андрія Бадзюня, уже цього опалювального сезону очікують економію бюджетних коштів від заміни котлів на 20%. Але головне навіть не це. На сьогодні питання номер один - використовувати якомога менше газу, аби не залежати від непередбачуваної Росії.
Щоправда, на шляху заміщення газу місцевим видом палива виникають перепони з боку київської бюрократії.
- Якби не повне сприяння місцевої влади, то втілити проект було б неможливо, - зізнається генеральний директор компанії «Аванті-Девелопмент» Костянтин Богатов. - Процедура переходу котелень з газу на альтернативне паливо дуже зарегульована. Наприклад, щоб отримати ліцензію НКРЕ, без якої просто неможливо здійснювати діяльність, потрібно мати котельні в оренді. Уявіть собі, як може влада дати комунальне майно в оренду фірмі, у якої немає ліцензії? Але ж без цього не дають ліцензії. І так на кожному кроці. З одного боку держава каже: ми робимо все, щоб зіскочити з газової голки, з іншого - на кожному рівні у кожного чиновника внизу свій інструктаж. І тому хлопцю у ліцензійному комітеті НКРЕ абсолютно все одно, позбудуться Іваничі від газової залежності чи ні. У нього своя інструкція.
Попри всі бюрократичні перепони, Костянтин Богатов каже, що його фірма готова й надалі інвестувати у розвиток альтернативної енергетики на Волині. А гроші, треба сказати, потрібні немалі. І в місцевих бюджетах їх просто немає. Тільки в Іваничах інвестори вклали в переобладнання котелень п'ять мільйонів гривень. Подібні проекти пропонували владі Нововолинська, Луцька. Проте там порозуміння поки не знайшли.
- Альтернативи переходу на місцеві види палива у нас в нинішній ситуації немає, - переконаний Костянтин Богатов. - Тим більше, з нашим потенціалом. Наприклад, в Іваничах ми спалюватимемо лише 20% вирощеної на Волині лози. Решту продаємо «на сторону». А могли б використовувати на місці. Схема досить ефективна: зібрав - спалив. Не потрібна подальша переробка, яка потребує додаткової енергії. А головне - все екологічно чисто.
Як відомо, 70% всього газу, який використовує Волинь, «спалюють» у приватних будинках. Тому ми поцікавилися, чи вигідно простим людям купувати і використовувати замість російського газу волинську лозу.
- Економії у переході на щепу у приватного сектору наразі немає, - зізнався спеціаліст. - Допоки населення отримуватиме дотаційний газ, ставити вдома котел для лози невигідно. Сьогодні держава дотує газ для людей. Він коштує 1200 гривень за тисячу кубів. От якби його вартість була ринковою - по 6,5 тисячі гривень, тоді б був стимул перейти на «альтернативку».
Наталка Слюсар,
Волинська область

 

 


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися