Вишиті черевички майстрині з Волині носять модниці у всьому світі
Волинь

Вишиті черевички майстрині з Волині носять модниці у всьому світі

24 травня, 16:33
0
0
Сподобалось?
0

Ратнівчанка Клава Глушко вишиває з дитинства. Плаття та сорочки, сумочки, гаманці, картини – цим нікого зараз не здивуєш. А от вишиті черевички чи чобітки вразять кожного! І все це не лише для модниць України, а й для діаспори. Вона – помічниця своєї сестри, знаної в Україні і навіть за кордоном рівненської майстрині Анни Марчук. Клава вишиває викройки для різного модного взуття, а в Рівному вже їх наносять на виріб та реалізовують в основному під замовлення і за кордон.

Бабуся вишивала однією лівою рукою

Любов до вишивання у Клави та її сестрички Анни – від бабусі. Старенька майже сорок років була паралізована і клала на полотно хрестики лишень лівою рукою. Вона вишила аж чотирнадцять килимів, незчисленну кількість рушників, серветок, скатертин для себе, дітей та внуків – рідних і двоюрідних, знайомих та у місцеву церкву. Її вироби ще й зараз Клава бачить при виносі плащаниці у Різдво-богородичному храмі Ратного, і щоразу це сприймає з трепетом.

У дитинстві, роблячи перші свої стібки під наглядом бабусі, сестрички і подумати не могли, що вишивання стане справою їхнього життя.

– Анна за освітою економіст, та після декретної відпустки на роботу не вийшла, а стала вишивати сорочки і плаття, – розповідає Клава Володимирівна. – Якось я її попросила, аби вишила для мого чоловіка сорочку, а вона: «Бери-но, Клавочко, голочку, ниточку – і вишиєш сама». Вислала мені заготовку, розказала, як вишити біля шиї, бо в тому місці трохи складніше. Це була моя перша чоловіча сорочка, яка й пробудила надзвичайну любов до цієї справи. А сестра тим часом побачила у Києві вишиті туфлі – і зайнялася цим, а тоді й мені запропонувала приєднатися. Її вироби носить багато українських видатних людей. Як-от Ніна Матвієнко, Ольга Сумська. Чимало взуття йде за кордон: у Канаду, Америку, Чехію, Італію, Швецію, країни Прибалтики, Казахстан, Польщу, Росію тощо. Торік перед Різдвом ми вишивали краватки для хлопчиків та поясочки для дівчаток, з якими вони йшли до храму причащатися.

Використаними нитками два рази можна Землю обмотати

– Близькі друзі іноді жартують «Клава підсіла на голку». Коли сторонні чують цей вислів, найперша думка у них, що я наркоманка, – розповідає майстриня. – А я дійсно наркоманка, тільки залежна не від наркотиків, а від вишивки. Діти сміються з мене, кажуть, якщо я не вишиваю, то зі мною щось робиться. А коли свято і я без улюбленої роботи, жартують: «Мама сьогодні не вишиває, то хоч нитки перерахує і перебере».

Клава Володимирівна, якщо не брати до уваги замовлення від сестри, вишивала сусідам і друзям у Ратному – кому сорочку чи плаття, кому рушники до весілля або картину у подарунок. Якось жінка хотіла підрахувати, скільки ж вишила виробів, підключила до цього й чоловіка Івана, та точної кількості підбити не змогли, але зійшлись на одному: мало що не сто!

Коли Клава «підсідає на голку», то може працювати цілодобово. Як каже, не їсть і не п’є, чоловік уже щось приготує, нагодує і навіть кістки їй розімне, коли вже дружина валиться від роботи і не може розігнутися.

– Ну, це ж треба так любити вишивання! – каже Клава Володимирівна. – Поки не закінчу роботу, відірватись не можу, а особливо, коли замовлення термінове. У нас із сестрою вироби не повторюються, оригінальні, в єдиному екземплярі, на кожному – орнаменти і візерунки різних регіонів України. Сестра схеми складає за допомогою комп’ютера, інколи мені висилає, а в основному беру свої, переробляю, доробляю, щось інше вшиваю, аби лише не повторилися. Тож з усіх моїх виробів немає жодного, який би був копією іншого.

З молитвою починає, а подякою закінчує

– Щоб я не вишивала, починаю з молитви, прошу Боженьку, аби допоміг, і коли закінчу роботу, обов’язково дякую йому за поміч, – каже майстриня. Поцікавилась у Клави Володимирівни, за скільки часу, наприклад, може вишити сорочку.

– Залежно від терміновості. Одним знайомим вишила для молодят сорочку та плаття за три тижні. Весілля у них було в суботу, а в середу пізно ввечері попросили ще й сорочку для хлопчика. Я не могла відмовити, погодилась з умовою, аби зі швачкою домовлялися вже самі. На ранок суботи замовлення було готове.

Вишиті роботи Клави та її сестри, окрім того, що йдуть під замовлення за кордон, продаються в дизайнерському центрі народного мистецтва у Києві, в інтернет-магазинах, часто експонуються на виставках. Але все це – на плечах Анни, а Клава просто помічник, майстер своєї справи, якій дорогу прокладає сестра.

Вишивки сестер не лише зачаровують місцевих українців та діаспору, а разом з тим пропагують творчість, життя, звичаї, обряди, одяг наших предків, українців з діда-прадіда, Україну загалом.

Валентина БОРЗОВЕЦЬ


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися