
У Берестянах Ківерцівського району є прикмета: як тільки збираються «рядовки», то щось таки у селі трапилося – чи родини, чи хрестини, чи гості в хаті. «Рядовками» тут кличуть учасниць фольклорного колективу «Родинонька».
А все через те, що ходять жінки всі дружно, рядком, одна за одною. В колективі вісім осіб – Катерина Піддубна, Таїсія Чичотка, Галина Гриценя, Катерина Ходорчук, Катерина Лященя, Марія Чернишина, Орися Назарчук, керівник – Лідія Шульгач. Усі пенсіонерки та вдовиці. Але непосиди, люди творчі й енергійні.
– Взагалі, наш колектив працював і раніше, але через різні обставини (діти маленькі, робота) довелося призупинитися, – розповідає Лідія Шульгач. – А от вийшли на пенсію і відновили наші репетиції. А тепер маю клопіт: не можу відігнати, заставляють працювати.
З жінками познайомилася під час репетиції у клубі. Оптимізму та іронії їм не віднімати. Вміють гарно і заспівати, і пожартувати. Найбільше – із себе. От, кажуть, раніше жили для чоловіків і для дітей, а вийшли на пенсію – і стали жити для себе. Хоча, зізнаються, заробленої важким трудом пенсії таки малувато.
– Діти є, внуки є, у декого й правнуки. Кожного місяця у когось іменини, і треба щось кожному дати, – наввипередки починають перераховувати свої витрати жінки.
– А і в нас кожної іменини…
– А дрова треба заготовити осінню. Городи – мусово зорати, посіяти, зібрати. А для жуків трутки купити, щоб помідори, картоплю потравити… І все з тої пенсії 1100-1200 гривень. На сьогоднішні ціни дуже мало. Ми ж увесь вік проробили. У цьому місяці обіцяють добавити…
– Сто гривень добавили, я вже пенсію получила, – поінформувала всіх Катерина Устимівна Піддубна. Новина жіночок розчарувала, але не надовго.
– Ми ще й підзаробити можемо, роботи не цураємося, – підхопила Марія Григорівна Чернишина. – Лісове хазяйство завжди запрошує нас поновлювати посадки – йдемо з радістю. Як посадимо, то завжди приймається, а молодьож як-небудь робить, аби швидше. Ми ж жінки чесні, тому нарозхват – і в Лопатинське лісництво просять, і в Цуманське. І навіть у Руднянське.
Запрошують жіночок і в школу на уроки народознавства. Вони показують діткам, як колись ткали, пряли, ну і співали.
Без колективу «Родинонька» жодне свято в селі не відбудеться. Й у районі їх знають. І навіть у Луцьку – фольклорний колектив багаторічний учасник Всеукраїнського фестивалю «Берегиня».
Цими днями «рядовки» вже до Коляд готуються. Торік вони принесли добре слово у кожну хату одиноких людей у Берестянах. А на Василя прийшли у клуб на дискотеку перебранцями. Як стали танцювати з мітлами!.. Насміялися всі: і старі, і молоді. Думають, чим би цього року село здивувати.
Наталка СЛЮСАР, Волинська область
Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!