Гасло «Слава Україні!» пішло не від бандерівців
Україна

Гасло «Слава Україні!» пішло не від бандерівців

18 серпня 2016, 12:39
9
92
Сподобалось?
92

Сьогодні ми з гордістю промовляємо «Слава Україні!». Це гасло звучить повсюди – на вулицях, з телеекранів та політичних трибун. А ще ж кілька десятиліть тому за нього українців… гноїли у концтаборах або просто розстрілювали на місці. Як цей вислів увійшов у наше життя?

Гасло «Слава Україні!» потрапило до українського лексикону в 1920-х роках минулого сторіччя – задовго до появи ОУН і УПА, стверджує український історик, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Справді, з історичних джерел достеменно відомо, що заклик «Слава Україні!» виник у кінному полку «Чорних запорожців». Це була збройна формація армії УНР, яка, виборюючи незалежність, діяла впродовж 1918-1920 років на теренах України. Правда, тоді вислів звучав дещо інакше: «Слава Україні!» – «Козакам слава!» Кажуть, так віталося козацтво за часів ІІ Гетьманату Павла Скоропадського. Але у відповідь тоді промовляли «Гетьману слава!». А з відповіддю «Героям слава!» це було традиційне привітання кубанського козацтва, яке розглядалося як частина України. Адже у 1918-1920 роках існували спроби включення Кубанської народної республіки до складу УНР. Подібним чином вітали одне одного повстанці Холодного Яру. Так, 24 вересня 1920 року в Медведівці на Черкащині, де колись спалахнула Коліївщина, відбулася нарада холодноярських отаманів, у якій взяли участь командири Степової дивізії та ватажки збройних формувань з інших регіонів. На ній криворізького отамана Степового-Блакитного (Кость Пестушко) було обрано Головним отаманом усіх повстанських загонів Холодного Яру і околиць. Власне, Степова дивізія, яка налічувала від 12 до 18 тисяч бійців, і поширила вітання «Слава Україні!» – «Україні слава!». А найгучніше зазвучало з появою ОУН. Гасло «Слава Україні!» – «Героям слава!» стало символом УПА.

Скільки за ним життів, скільки доль… Промовляли його пошепки, криючись від ворога, під страхом смерті. Совєти за нього катували, мучили, вбивали. Але нескорені патріоти готові були терпіти всі муки і, віддаючи життя, на останньому видиху все одно проказували: «Слава Україні!» Тому аж мороз по шкірі йде, коли сьогодні чуєш, як під час футбольних матчів тисячоголосо зриваються стадіони й наші сучасники без страху, з великою гордістю вимовляють «Героям слава!». Це свідчення глибокої шани до людей, які віддали і нині віддають свої життя у боротьбі за Україну, символ єднання поколінь.

Наталія КРАВЧУК


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Коментарі

  • olivie.leila
    olivie.leila

    Богу Слава ! Це гідний вигук як відповідь на вітання Слава Україні.

    20 серпня 2016, 18:08
    Відповісти
  • San Sanuch
    San Sanuch

    "... - навіки слава !" Гідний відгук на вітання "Слава Україні!".

    20 серпня 2016, 22:30
    Відповісти
  • Олекса Палійчук
    Олекса Палійчук

    Гасло "Слава Україні" і відповідь на нього "Героям слава!" - найкращі. Недарма історично викристалізувалися в українському суспільстві.

    21 серпня 2016, 11:30
    Відповісти
    • Правильніше"Слава Богу за Україну",а відповідь"Навіки слав а"Так правильніше перед Богом і краще буде для України.

      22 серпня 2016, 08:59
      Відповісти
  • Сергій
    Сергій

    Не вигадуйте, коментатори! Потім ще скажете, що прапор треба перевернути, що тризуб треба замінити на двозуб? Ми так далеко зайдемо.

    21 серпня 2016, 11:43
    Відповісти
  • Ирина
    Ирина

    СЛАВА УКРАИНЕ!!

    21 серпня 2016, 12:20
    Відповісти
  • Чупринка
    Чупринка

    То конэшо від Рошен,щоб торгувалось краще. таваріч Путін, ми вам сасьом, тилько народ погано купляє оті лизакми.

    21 серпня 2016, 18:45
    Відповісти
  • Роман
    Роман

    Правильно казати"Слава Богу за Україну" ,а відповідати"Навіки слава".Тоді Україна буде благословенна.Так правильніше перед Богом і краще для України.

    22 серпня 2016, 09:03
    Відповісти
  • Тарас
    Тарас

    Гасло "Слава Україні" з"явилося навіть не у 1920-х роках, а раніше. Зокрема, у період першої УНР його вже активно використовували.

    6 квітня 2017, 23:32
    Відповісти

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися