Патріарх Філарет освячує миро, 2014 рік
Волинь

Миро варить лише патріарх й освячує його всього в один день року — Страсний четвер

13 квітня 2017, 12:03
0
0
Сподобалось?
0

 

Кожен християнин став учасником таїнства миропомазання. Без нього не відбулося би духовного перенародження й вступу до Христової Церкви – таїнства хрещення, сподобитись якого можна лише раз у житті. Адже, вимовляючи «Символ Віри», підтверджуємо: «Визнаємо одне хрещення на відпущення гріхів…» Відповідно лише раз до нашого тіла торкається й святе миро. Із чого воно готується і ким освячується? Ми спробували дослідити історію мироваріння.

Першим готував миро Мойсей

– Історія мира сягає сивої давнини, воно згадується ще у Старому Завіті, – розповідає викладач Волинської православної богословської академії, кандидат богословських наук, священик Андрій Хромяк. – Якось Господь звернувся до Мойсея, аби він узяв різні благовонні смоли, трави і зварив з них миро. Ним помазувався первісний старозавітний храм, що називався скинія.

Тоді згадується, так би мовити, перший рецепт мира. Але сьогоднішній значно відріз­няється від «старозавітного». Бо Господь дав основу, а її пізніше доповнили іншими благовонними складниками.

В історичних джерелах про миропомазання згадується в першому столітті нашої ери. А от визначили час для варіння та освячення мира – у п’ятому. Відтоді й понині його готують лише у Страсний тиждень.

– Для варіння мира використовується оливкова олія найвищої якості. Також беруться виноградне біле вино й олії та рослини, які ростуть у тій чи іншій місцевості, – пояснює священик. – Процес триває три дні. Спочатку в казані вариться олія з вином (його додають для того, щоб олива не пригоряла). Пізніше туди всипають ладан, розтертий у порошок. А у Великий четвер, коли уварена маса охолоджується, додаються інші складники – ароматичні олії та трави. Вся процедура контролюється і благословляється патріархом. Під час приготування мира також постійно читається Євангеліє.

У складі є… кріп

Духовенство Української православної церкви Московського патріархату бере миро, зварене у Москві. Його готує патрі­арх Кирил (митрополит Онуфрій такого права не має). Він варить миро у Кремлі на печі, дрова в якій підпалюються від спеціального трисвічника. З XV століття, відколи Російська православна церква відокремилася, кількість трав у рецептурі мира змінювалася від 35 до 60.

Для Української православної церкви Київського патріархату традиція мироваріння нова. За 25 років патріарх Філарет миро готував лише двічі – у 1998-му та 2014-му. Робив це у Володимирському соборі в електричній печі. Востаннє було використано понад 40 складників, зокрема жасминова, трояндова, евкаліптова, мускатна, розмаринова, іланг-ілангова, лавандова, соснова, сандалова та інші олії. Додавали чебрець, базилік, м’яту, звіробій, хміль, череду, корінь валеріани, ромашку і навіть кріп. Тоді зварили 70 літрів мира.

– Готове миро розливають в алабастрові посудини. У Страсний четвер їх заносять через Царські врата у храм і ставлять біля престолу. Патріарх зачитує спеціальну молитву, потім бере миро, яке залишилося від попереднього мироваріння, і додає до новозвареного. Це означає його «приємство» – «зв’язок» з поколіннями. Після цього миро відвозиться на патріархію. Там воно централізовано роздається єпископам, а ті доставляють у єпархію, де й беруть для церковних потреб священики. Кожному наливають миро у маленькі посудини-мирниці. Для невеличкої парафії цього цілком може вистачити на 10-20 років.

Не плутайте з єлеєм

Коли ж Церква використовує миро? Як ми вже говорили, під час таїнства хрещення. Священик, помазуючи певні частини тіла людини для освячення, промовляє: «Печать дару Духа Святого». Це символізує собою благодать Святого Духа, яка сходить на людину. Також святе миро використовується під час освячення новозбудованого храму. Ним помазується престол і чотири сторони самої церкви. У Російській православній церкві миро колись використовували під час інтронізації (уведення на престол) царя.

– На жаль, парафіяни часто плутають миропомазання з єлеєпомазанням, – каже отець Андрій. – Єлей готує священик, змішуючи олію та ароматне масло. Ним помазує віруючих кожного дванадесятого свята, а також на храмовий празник.

Наталія КРАВЧУК, м. Луцьк


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися