Поляки кладуть мільйони злотих у реставрацію костелу на Волині

Поляки кладуть мільйони злотих у реставрацію костелу на Волині

Волинь

Поляки зібрали кошти на реставрацію колегіального костелу Святої Трійці в Олиці Ківерцівського району. Відновленням храму кілька років тому зацікавився польський «Фонд культурної спадщини». Тоді ж було оголошено про збір коштів на порятунок костелу, до якого долучилися Міністерство культури та національної спадщини РП, Міністерство закордонних справ РП, польські фірми та приватні особи. Збір коштів все ще триває.

Про це пише «Волинський монітор».

Голова «Фонду культурної спадщини» Міхал Лящковський розповів, що підготовчі роботи з реставрації розпочалися ще у 2013. Спочатку спеціалісти провели експертизи стосовно будівництва та консервації, що показали катастрофічний стан об’єкту, якому загрожував завал.

– Роботи мають поки що на меті порятунок костелу. Ми робимо об’єкт безпечним, ліквідовуємо загрози для здоров’я та життя. Зараз костелу не загрожує обвал, але необхідно ще подбати про ряд елементів, наприклад про знищену штукатурку, що може завдати комусь шкоди, – зазначив Міхал Лящковський. – Безпосередньо внутрішніх реставраційних робіт поки не ведемо.

Відповідно до українського законодавства перед реставраційними роботами треба провести археологічні дослідження. Перші розкопки біля костелу в Олиці археологи проводили у грудні 2014. «Ми викопали декілька траншей і знайшли там давньоруську кераміку. Це центр селища, там є елементи давньоруського періоду. В криптах знаходяться поховання заможних міщанок», – розповів директор дочірнього підприємства «Волинські старожитності» державного підприємства «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України Олексій Златогорський.

За словами Міхала Лящковського, з огляду на масштаб костелу навіть найпростіші дії там пов’язані з великими коштами. «Складно оцінити кінцеву вартість робіт. Вона точно становитиме щонайменше кілька мільйонів злотих. Не можу точніше сказати скільки, адже не всі витрати можна передбачити. Ми хотіли б, щоб реставрація святині тривала якомога менше часу. Але найважливіше для нас, щоб всю роботу було зроблено згідно з правилами, а консервація пам’яток – завдання довготривале та дороговартісне. Тому ми розуміємо, що робота в костелі може тривати навіть 10 років. Цей унікальний не лише на Волині, але й у цій частині Європи об’єкт заслуговує на те, щоб повернути його до життя», – сказав голова «Фонду культурної спадщини».

У проведенні реставраційних робіт допомагають парафіяни костелу. Навіть у зимовий період всередині будівлі відбуваються підготовчі роботи. Настоятель парафії Святої Трійці в Олиці отець Юрій Погнерибка відзначив, що до реставраційних робіт також залучили десять місцевих спеціалістів, котрі раніше виїздити на закордонні заробітки.

«Із нетерпінням чекаємо відкриття реставраційного сезону. Нарешті зможемо зняти з головного фасаду костелу деревця берези та горобини, що глибоко вкорінилися в цегляну кладку карниза. Враховуючи те, що ростуть ці «зелені декорації» досить високо, нам вдасться зробити це тільки тоді, коли поставимо будівельні риштуваня», – каже отець Юрій.

Схожі новини

© «Вісник»

Передрук будь-якої інформації можливий лише якщо гіперпосилання на «Вісник+К» стоїть не нижче другого абзацу і у кінці матеріалу не має позначки «Передрук заборонений». Перепублікація матеріалів із друкованих видань «Вісник+К» та «Люди і долі» можлива лише із письмового дозволу редакції.

Наші інформери

«Вісник» в соцмережах

Журнал «Люди і долі»

×
Приєднуйтесь!