Комаровський пояснив, чому антибіотики вбивають при коронавірусі
Україна

Комаровський пояснив, чому антибіотики вбивають при коронавірусі

11 листопада 2020, 13:00
0
0
Сподобалось?
0

Український педіатр Євген Комаровський розповів, чому виникає пневмонія, як її лікувати, та пояснив, чому ні в якому разі не можна пити антибіотики з метою профілактики запалення легень.

Насамперед лікар звернув увагу на те, що тема запалення легень у зв’язку з поширенням коронавірусу зараз стала однією з найважливіших, пише ІА Волинські новини.

«Пневмонія або запалення легень – це наявність запального процесу в легеневих тканинах. Саме слово «пневмонія» не говорить про те, хто винен у тому, що виник запальний процес. Його причиною можуть бути інфекція, вплив токсичної речовини тощо. Найчастіше, коли ми говоримо про запалення легень, маємо на увазі певний інфекційний процес, який може бути або вірусним (найчастіше), або бактеріальним. Антибіотики ж використовуються для лікування бактеріальної пневмонії. Тобто лише слово «пневмонія» – це не діагноз, адже потрібно знати, про яку саме пневмонію йдеться. Є три варіанти пневмоній, із якими ми зазвичай маємо справу: бактеріальна пневмонія, вірусна пневмонія та бактеріальна пневмонія, яка є ускладненням вірусної інфекції», – зазначив Комаровський.

Він акцентував, що запалення легень можуть викликати бактерії пневмокок і стафілокок. Однак при вірусній інфекції (наприклад, грип, аденовірус, коронавірус) виникає вірусна пневмонія, яка в жодному разі не лікується антибіотиками, адже ті не діють на віруси. Трапляються теж випадки, коли на фоні вірусної інфекції змінюється вентиляція повітря в легенях, накопичується слиз, він інфікується і виникають ускладнення у вигляді пневмонії, яка, своєю чергою, вже лікується антибіотиками.

«Профілактичне прийняття антибіотиків – це велика помилка»

«Побутує хибна думка: якщо при вірусній інфекції приймати антибіотики, то ми таким чином уникнемо ускладнень. Насправді цього не буває, навпаки стає ще гірше. Якщо при вірусній інфекції ми приймаємо якийсь антибіотик, то завжди знайдуться бактерії, котрі вціліють після його прийому, – пояснив лікар. – Уявіть, що в легенях живуть три мікроорганізми: стрептокок, пневмокок і стафілокок. Вони знаходяться в стані конкуренції одне з одним. Бактерії живуть на певних ділянках дихальних шляхів. Наприклад, є водойма, з якої визирають пні, на котрих сидять птахи. Птахи не можуть сидіти на воді – тільки на цих пеньках. У дихальних шляхах приблизно така ж ситуація. Тобто є певні місця, де знаходяться бактерії. І от ми призначаємо всім відомий антибіотик, наприклад пеніцилін, ампіцилін або амоксицилін. Амоксицилін вб’є стрептокок і пневмокок, однак на стафілокок він не діє. 2/3 пеньків звільнилася і тепер птахи можуть розмножуватися. Тобто коли в середовищі бактерій ми вбиваємо частину з них, то ті, що залишилися, отримують сприятливі умови для розмноження. До того ж, коли стафілокок, залишившись без своїх природних антагоністів, починає розмножуватися, то ми матимемо не просто пневмонію, а стафілококову пневмонію, котра дуже тяжко лікується, для її лікування потрібні дорожчі та більш токсичні антибіотики. Медична наука давно довела, що профілактичне прийняття антибіотиків – це велика помилка. Це не працює, це неефективно. Крім того, за деякими даними, профілактичне призначення антибіотиків при вірусних інфекціях у 6-9 разів збільшує шанс розвитку бактеріальної пневмонії».

Євген Комаровський зауважив, що, на його думку, лікарі призначають антибіотики, адже велика кількість людей переконані в тому, що вони рятують від усього: «І якщо лікар не призначив антибіотики, а потім виникло запалення легень, то це вина лікаря, адже він вчасно не прописав потрібні ліки. Ще один момент – робота страхових компаній, які відмовляються покривати витрати, адже теж звинувачують медиків у тому, що вони вчасно не призначили антибіотик… Саме ці юридичні аспекти, страхи, нерозуміння, незнання призводять до того, що антибіотики призначають масово. А зараз ситуація набрала катастрофічного розміру».

«Ми лікуємося, тому що нам страшно не лікуватися»

Педіатр поділився, що навіть його знайомі, які зробили томографію й отримали заключення про 20-30% запалення легень, телефонують йому з запитанням, який антибіотик краще приймати.

«Про що йдеться? Про коронавірусний процес. Це не має ніякого відношення до бактеріальної пневмонії. Наприклад, вам у заключенні написали: «Запалення легень». Що потрібно робити? У нас ця ситуація трактується тільки так: запалення легень – антибіотик… Я бачу, яку велику кількість проблем це провокує. Це просто вбиває купу людей. Призначають антибіотики навіть тоді, коли бачать 30-40% запалення. І прописують не прості антибіотики, а так звані антибіотики резерву, антибіотики, які призначають украй рідко, тільки на реанімаційному етапі, коли більше нічого не допомагає. А зараз із цих антибіотиків починають удома. І коли потім така людина потрапляє в лікарню, їй уже взагалі немає що прописати, розвивається пневмонія, викликана такими бактеріями, на які не діє практично нічого. І ми бачимо, що чим активніше призначаються антибіотики на догоспітальному етапі, тим більша ймовірність тяжких, смертельно небезпечних ускладнень», – сказав Комаровський.

Та додав, що особливо важливо, аби зараз люди усвідомили зв'язок між антибіотиками та коронавірусом.

«На сьогодні доведено, що існують два варіанти розвитку коронавірусної інфекції – до того, як ви почнете задихатися, і після. Якщо ви відчуваєте себе нормально, не маєте дефіциту кисню, ваш загальний стан терпимий, то фактично будь-яке лікування, крім жарознижувальних засобів, погіршує ваші перспективи. Ми лікуємося, тому що нам страшно не лікуватися, тому що лікуються всі навколо, тому що нас усі залякали, тому що президент США заявляє, що потрібно лікуватися азитроміцином, – зазначив лікар. – Зараз цей антибіотик приймають усі і практично всі бактерії будуть до нього стійкими, тож скоро ми забудемо про цей препарат. Але біда в тому, що ми приймаємо антибіотики резерву. Я бачу, що коронавірус діє на мозок, тож здоровий глузд та логіка просто вимикаються... Я наголошую: якщо не доведено наявність бактеріальної інфекції, бактеріальних ускладнень, то антибіотики протипоказані на будь-якому етапі лікування – чи в лікарні, чи вдома».

Він навів дані європейських досліджень, які показали, що в понад 70% людей, яких госпіталізували з дефіцитом кисню, немає навіть натяку на бактеріальний процес – це суто вірусне ураження легень.

Комаровський нагадав, що звичайний клінічний аналіз крові показує, чи йдеться про вірусну інфекцію чи про бактеріальну.

«Побутує ще одна хибна думка – про те, що навіть при підозрі на запалення легень потрібно пити антибіотики. Це теж невірно… Коли в дитини соплі, температура й на знімку щось побачили, але незрозуміло, чи це пневмонія, то необов’язково призначати антибіотики, якщо немає дихальної недостатності. Завжди можна добу-дві поспостерігати, здати аналіз крові… Будь-якому лікарю простіше призначити антибіотик або й два. Однак лікар не повинен слухатися людей, він має приймати відповідальні рішення. Закликаю, ніколи не випрошуйте антибіотик: при коронавірусній інфекції антибіотик – це останнє, чим лікуються», – резюмував він.


Хочете дізнаватися про головні події першими?
Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram та групи у Facebook!

Читайте також

Увага! Коментарі відсутні! Прокоментуйте першим...

Ваш коментар

Ви погоджуєтесь з правилами коментування.
Реєстрація Вхід
Забули пароль?
Реєстрація Вхід
На ваш E-mail буде відправлено лист з інструкцією
Реєстрація Вхід
Зареєструватися